Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek, którego nadrzędnym celem jest zawsze promowanie czytelnictwa i bibliotek świętujemy pod hasłem o właściwie nieograniczonych możliwościach interpretacji.

Cóż zatem można znaleźć w bibliotece? Jak się okazuje wiele rzeczy: książki, filmy, czasopisma czyli ogólnie rzecz biorąc wiedzę, ale także spokój, skupienie, ciszę, przyjaciela, miłość życia, a także kulturę – wystawy, prelekcje, wykłady, koncerty, spotkania, a przede wszystkim ludzi. Ludzi na swój sposób niezwykłych, bo w opanowanych przez cyfrowe szaleństwo czasach – czytających.

To już XVIII edycja Tygodnia Bibliotek, więc pełnoletniość akcji, stąd może i forma hasła swobodniejsza, skracająca dystans, Ty decydujesz, Ty szukasz i Ty znajdujesz. Jednym słowem morze kreatywności.

Oprócz nowości, informacji, wiedzy, w bibliotece można znaleźć też niezwykle ciekawe zbiory, które czekają często na swoje odkrycie.

Cymelia albo cimelia, bo o nich mowa to zbiory o szczególnej wartości, odpowiednio chronione i przechowywane; najcenniejsze druki i rękopisy w bibliotece, wydzielone z zasobów i specjalnie chronione; rzadziej pisma i druki zakazane tzw. prohibita.

Każda biblioteka posiada swoje skarby i mimo że często nie mają one wielkiej materialnej wartości, są nierzadko wyjątkowe pod wieloma aspektami. Nasze „Cymelia” napotkaliśmy przy komputerowym opracowaniu zbiorów i w ramach Tygodnia Bibliotek chcemy Państwu je w wyborze zaprezentować. Niektóre jak nasza Biblioteka mają ponad 70 lat, ale wciąż zaskakują pasją autora, czy wyjątkową wiedzą. Prawdziwe perełki, co ważne można je wypożyczyć. Zapraszamy na nasze profile w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook) – tam znajdziecie przegląd naszych odkurzonych książkowych perełek.

Przygotowaliśmy również dla Państwa multimedialną prezentację „Po bezdrożach Ugandy”. Ten wirtualny spacer znajdziecie Państwo na naszym Facebooku oraz na kanale Youtube (link poniżej). Zachęcamy do obejrzenia i poznania, chociażby w tak niewielkim zakresie, tego pięknego kraju.