Historia Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach

Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach powstała w 1951 roku jako Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna. Założycielką i długoletnią kierowniczką była Pani Zofia Janowska. Zalążkiem zbiorów stały się książki przekazane przez ZNP w Myślenicach, a pierwszą z trzech siedzib – jeden maleńki pokoik przy ul. Niepodległości 18. Początki były więc trudne, ale biblioteka szybko zyskała popularność wśród nauczycieli jako placówka bardzo cenna i fachowo prowadzona.

W 1976 roku biblioteka została przekształcona w filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. H. Kołłątaja w Krakowie, który to status dzierży po dzień dzisiejszy. Rok później na emeryturę odeszła zasłużona kierowniczka p. Zofia Janowska, a funkcję tę przejęła mgr Marta Jantas. Cały czas biblioteka wzbogacała się o nowe zbiory i zaczynało brakować miejsca. Tak też w roku 1981 placówka decyzją ówczesnego naczelnika p. mgr Jerzego Boryczki otrzymała nowy lokal przy ul. M. Reja 13. „Przestrzeń życiowa” znacznie się powiększyła z 42 m2 do 100 m 2.

W 1991 roku biblioteka została przeniesiona do obecnej siedziby – zabytkowego Dworku Dolnowiejskiego w stylu klasycystycznym w całości odrestaurowanego z myślą o Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Żeromskiego 9. Ponad trzykrotnie zwiększyła się powierzchnia użytkowa placówki. Z 4 do 7 osób wzrosło zatrudnienie. Dostaliśmy przysłowiowy wiatr w żagle, masa pomysłów na zagospodarowanie tego pięknego obiektu (nowoczesny dział audiowizualny, komfortowa czytelnia, możliwość organizowania konkursów, galeria sztuki i szereg innych). Szybko o sobie jednak dały znać poważne usterki budowlane (zagrzybienie obiektu, niestaranne wykonawstwo), zaczęliśmy się borykać także z poważnymi problemami finansowymi ( zupełny brak środków na książki i wszelką statutową działalność biblioteki), więc nasze ambitne plany związane z nową siedzibą musiały poczekać na lepsze czasy. Od 2000 roku większość pomysłów weszła w życie. Od 2002 roku kierownikiem biblioteki jest mgr Krystyna Łętocha. Organem prowadzącym Biblioteki Pedagogicznej jest samorząd Województwa Małopolskiego. W placówce zatrudnionych jest 4 nauczycieli bibliotekarzy oraz 1 osoba jako pracownik obsługi.