Na zdjęciu okładka książki w kolorze biało-pomarańczowym. Czarny napis trzymają postaci.

Od znaku do litery : czyli krótka historia pisma / zespół redakcyjny: Katarzyna Mojska, Karol Baranowski, Anna Piotrowska, Wiktor Wiater ; ilustracje i opracowanie graficzne: Wiktor Wiater ; przygotowanie aplikacji rozszerzonej rzeczywistości: Anna Hosumbek, Michał Biernat. Kraków, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, 2022.

Na piękny jubileusz 100-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, który miał miejsce w 2022 roku ukazała się interesująca publikacja. Książka “Od znaku do litery, czyli krótka historia pisma” opracowana przez Zespół redakcyjny posiada niezwykłe walory edukacyjne.

Adresatem jej są głównie uczniowie szkół podstawowych, ale z prawdziwym zainteresowaniem przeczyta ją każdy. Oprócz warstwy informacyjnej z uroczymi ciekawostkami oraz estetycznej (przepiękne ilustracje Wiktora Wiatera), publikacja wprowadza elementy rozszerzonej rzeczywistości (AR). Po pobraniu specjalnie utworzonej aplikacji AR, czytelnik może zobaczyć trójwymiarowy obraz zachowanych do dzisiaj artefaktów związanych z historią pisma (m.in.: płonące ognisko, czy poruszający się kamień z Rosetty).

Z wykorzystaniem książki “Od znaku do litery, czyli krótka historia pisma” nasza biblioteka przeprowadza lekcje, podczas których, uczestniczące w nich dzieci mogą odbyć pasjonującą podróż od epoki kamienia po dzień dzisiejszy śledząc rozwój pisma. Od rysunków naskalnych, które były pierwszą fomą niewerbalnej komunikacji, po wynalazek druku Johannesa Gutenberga w XV-wiecznej, niemieckiej Moguncji.

Na początek poznajemy trzy wielkie cywilizacje, gdzie narodziło się pismo: Mezopotamię, Egipt, Chiny, następnie wyruszamy w podróż do Majów, Azteków a nawet na Wyspę Wielkanocną – wszędzie poznajemy różne rodzaje pisma piktograficznego lub sylabicznego. Potem alfabet, czyli pismo naszej cywilizacji, a więc alfabet fenicki, grecki i łaciński i …wynalazek druku.

Czy wiecie, że nazwa Pisma Świętego – Biblia, jak również słowo biblioteka pochodzą od Fenicjan. A czy wiecie może, kto do pisania używał zębów rekina? Nie, no to pora, byście wzięli do rąk książkę “Od znaku do litery…” lub przyszli do nas na lekcję, zapraszamy!

Kinga Hechsman