Na niebieskim tle, po prawej stronie otwarta książka, obok zdjęcie okładki polecanej książki

Wiesława Rutkowska-Dydyna „…i wtedy postanowiłam go wysłuchać”. Skuteczność bez agresji : Podręcznik dla rodziców i nauczycieli. Kraków, Oficyna Wydawnicza Impuls, 2021.

Agresywne zachowania w procesie wychowania dotyczą obu stron. Zarówno dzieci jak i my sami reagujemy czasami agresją na trudne sytuacje. Jest to często prosty efekt zmęczenia, bezsilności, niezrozumienia problemu. Jak się nie dać sprowokować, jak znaleźć płaszczyznę dialogu z dzieckiem, o tym mówi książka Wiesławy Rutkowskiej- Dydyny.

Czynniki biologiczne

Zachowanie dzieci w dużej mierze ma podłoże biologiczne. Pewne sprawy determinuje wrodzony temperament (niektóre dzieci są ruchliwe i szybkie, inne spokojne, czy powolne, jedne wesołe inne wiecznie melancholijne lub smutne).

Widoczne grupy w dzisiejszej systematyce stanowią dzieci wysoko wrażliwe oraz dzieci z ADHD (attention deficit hyperactivity disorder – zaburzenie to charakteryzuje się nie tylko nadpobudliwością ruchową, ale i deficytami uwagi, koncentracji, co bardzo utrudnia życie samemu dziecku).

Na te czynniki w większości nie mamy wpływu, ale możemy je tonizować, spróbować złagodzić. Możemy natomiast zawsze oddziaływać wychowawczo rozmową, przykładem, technikami komunikacji i negocjacji, a także serdecznością.

W dalszej części książki Autorka porusza tak ważne kwestie jak:

  • Czy w tym trudnym procesie wychowania rodzic musi być doskonały?
  • Jak ważną rolę w tym procesie odgrywają uczucia?
  • Jak prawidłowo się komunikować i pozytywnie motywować dziecko?
  • Dlaczego warto stawiać granice niewłaściwym zachowaniom i jak to robić?
  • Na czym polega zawieranie kontraktów?

Absolutnie zgadzam się z Autorką, że jeśli nie potraficie mimo podjętych prób poradzić sobie samodzielnie z problemami jakie sprawia Wam Wasze dziecko – skorzystajcie koniecznie z pomocy specjalistów. Zdarza się, że właśnie ta pomoc ratuje życie dziecka, ale także bezsilnych często rodziców.

Na końcu książki, dla ciekawych wykaz literatury, którą Autorka poleca rodzicom (uwaga! większość tych pozycji znajdziecie Państwo w naszej Bibliotece – zapraszamy).

Kinga Hechsman