na białej ścianie wiszą fotografie ze zdjęciami ptaków. cztery fotografie wiszą poziomo, jedna pionowo. Utrzymane są w zielonej i szarej tonacji kolorystycznej

Jak zostać Strażnikiem Przyrody GPN lub Przyjacielem GPN?

Biblioteka Pedagogiczna poleca ofertę edukacyjną Gorczańskiego Parku Narodowego

    Chciałabym dziś polecić wszystkim nauczycielom, którym zadania z zakresu ochrony przyrody są bliskie, skorzystanie ze strony internetowej Gorczańskiego Parku Narodowego www.gorcepn.pl

Znajdziecie tu Państwo ciekawe i niezwykle profesjonalnie przygotowane materiały dydaktyczne, które opracowali dla Was pracownicy GPN. Szczególnie polecam Państwa uwadze działy: „Edukacja“,  gdzie znajdziecie konkretne propozycje dla szkół – programy, konkursy, wystawy oraz  dział „Wydawnictwa“, tu czeka na Was dostęp do treści kwartalnika „Salamandra”, który zawiera wiele ciekawych pomysłów do wykorzystania w edukacji przyrodniczej i ekologicznej dzieci. Strona GPN jest bardzo estetycznie przygotowana, bogato ilustrowana pięknymi fotografiami flory i fauny Gorców.

    Gorczański Park Narodowy od lat współpracuje z naszą Biblioteką.  Jest jednym 23 parków narodowych w Polsce. GPN prowadzi bogatą ofertę działań edukacyjnych, z których chętnie korzystamy, by popularyzować wśród dzieci z myślenickich szkół idee ochrony przyrody i krajobrazu. Wielokrotnie gościliśmy niezwykle interesujące wystawy flory i fauny Gorców przygotowane przez pracowników GPN z bogatym dorobkiem naukowym, że przypomnę tu kilka: „Gorce w Naturze 2000″,”Gorce z lotu ptaka”,”Ptaki GPN”, „Grzyby”. Przepiękne fotografie z bardzo starannymi opisami cieszyły się zawsze ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży i w interesujący sposób przybliżały im  walory środowiska przyrodniczego Gorców, uczyły rozróżniać gatunki zwierząt i roślin . Ciekawe prelekcje  Dyrekcji i pracowników GPN-u pozwałały poszerzyć wiedzę na temat ochrony przyrody i zasad kulturalnego współistnienia człowieka w strefie chronionej. Utrwalały u dzieci dobre praktyki zachowań w górach oraz poszanowania wartości, jakie daje nam przyroda. Obecnie Ośrodek Edukacyjny GPN przeszedł metamorfozę i stał się prawdziwie nowoczesną, multimedialną skarbnicą wiedzy przyrodniczej.

     Aktualnie wszyscy doświadczamy, jak ważna jest możliwość korzystania z tych dóbr. Żyjemy już ponad miesiąc w izolacji wymuszonej pandemią i kontakt z lasem, łąką, jednym słowem – przyrodą jest dla nas wszystkich niezastąpiony. Uczmy więc dzieci szacunku do świata roślin i zwierząt i właściwych  zachowań z pomocą fachowców z Gorczańskiego Parku Narodowego. Polecam!

                                                                                                       Kinga Hechsman