Okładka książki "Nauka o klimacie" obok wazonu z żółtymi kwiatami.

Marcin Jopkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski, Nauka o klimacie, Wyd. Sonia Draga, Warszawa 2019, Wyd. 2. poprawione

Na klimacie i zjawiskach pogodowych znają się wszyscy, podczas gdy klimatologia to konkretna wiedza, którą w pasjonujący sposób prezentują nam autorzy książki, fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorzy portalu „Nauka o klimacie”, uznanego w konkursie PAP i MNiSW w roku 2018 za „najlepszy zespół popularyzujący naukę w Polsce”.

Wielcy tego świata od papieża Franciszka, który w swej Encyklice „Laudato Si” apeluje o skuteczność działań na rzecz środowiska przyrodniczego, a nie o zapewnienie sobie czystego sumienia, po przejmujący głos do brytyjskich parlamentarzystów 93-letniego, najsłynniejszego biologa, popularyzatora wiedzy o świecie, wybitnego znawcę naszej planety Sir Davida Attenborough o aktywność w sprawie ochrony Ziemi, dla nas już i przyszłych pokoleń jutro.

Książka napisana przez naukowców z UW doczekała się już 2. wydania. W porywający sposób (jak w dobrym kryminale) opowiada nam historię klimatu w dziejach Ziemi, wiele uwagi poświęcając jego zmianom i wpływowi człowieka. Wybitny ekolog, profesor Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego, polecając lekturę omawianej książki, pisze o autorach publikacji: …przygotowali bezwzględne kompendium aktualnej wiedzy o klimacie i globalnym ociepleniu. Każdy, kto chce uzyskać pełny obraz dotyczący klimatu, ma go teraz zebrany w jednym miejscu i podany na tacy. Liczę, że z „Nauki o klimacie” skorzystają politycy, ludzie nauki, mediów i polskie społeczeństwo.

Globalne ocieplenie to fakt. To, co kilka lat temu było złowieszczą prognozą, spełnia się na naszych oczach. Warto i trzeba zrobić coś w tej kwestii. U podstaw wszelkich skutecznych działań jest edukacja. Bez wiedzy rzetelnej i specjalistycznej, trudno pomagać. Uczmy się więc i przekazujmy wiadomości innym, zwłaszcza dzieciom. Uczmy dzieci od najmłodszych lat poszanowania przyrody w każdym jej przejawie. Szacunek do ludzi, zwierząt, roślin, wody powinien być dzisiaj nr jeden dla nas wszystkich.

Może już dziś lansujmy modę na … przetrwanie. Zapraszamy po książkę.

Kinga Hechsman