biała ściana, na której w pewnych odstępach od siebie wiszą trzy zdjęcia w brążowych ramkach. Na ciemno-brązowych stolikach pod zdjęciami leżą książki

„Literackie Myślenice

czyli od Reja do Bieli”.

Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach zaprasza na wystawę

przygotowaną z okazji jubileuszu 680-lecia lokacji naszego miasta.

Literackie Myślenice czyli…, no właśnie jaki klucz przyjąć do tej wystawy, kogo wybrać, o kim trzeba wiedzieć, kto z pisarzy w życiu naszego miasteczka zostawił trwały ślad? Wybór niezwykle trudny. Nie sposób bowiem ująć w niedużej ekspozycji wszystkie talenty pisarskie związane z naszym miastem. Było i jest ich na szczęście bardzo dużo, dlatego prosimy nasz autorski wybór przyjąć z wyrozumiałością.

Już tytuł wystawy “Literackie Myślenice czyli od Reja do Bieli “ zapowiada szeroki zakres czasowy i gatunkowy. Podstawowym jednak kryterium dla nas jako Biblioteki, wszak nie tylko z nazwy Pedagogicznej, pozostał cel, by każdy zwiedzający naszą wystawę poznał Osoby, które w piękny sposób wpisały się w dzieje naszego miasta, zawdzięczając to swoim literackim talentom. Są tu więc myśleniczanie z urodzenia, wyboru i…przejazdem. Zapraszamy!

Ciekawostki do wystawy “Literackie Myślenice…”

Czy wiecie że…

  • Ostatnie wersy “Żywota człowieka poczciwego” napisał Mikołaj Rej w Myślenicach. Oto fragment końcowy tekstu Kapitulum VIII Co czynić w tych obłędnościach świata tego:

“Co czynisz, rozmyślaj się zawżdy,

A końca patrzaj, na co ma przyjść każdy,

Bo przeszłe rzeczy jako tako miną,

A terazejsze zawżdy głośno słyną”.

Aktualne? Wieczne.

Materiały informacyjne na temat Jana Szczęsnego Płatkowskiego znajdziecie też Państwo u nas w pracy magisterskiej p. Marii Mirońskiej. Autorka zgromadziła w niej sporo wiedzy o życiu literackim i kulturalnym Myślenic w XX-leciu międzywojennym.

Państwo Barbara i Jarosław Krzyszkowscy na wystawę wypożyczyli nam bezcenne pamiątki ze swoich książkowych zbiorów – dziękujemy! Są to 3 publikacje z autografami Rajmunda Bergela: “Piosenki leguna tułacza “ zebrane przez Bogusława Szula z piękną dedykacją : “Wodzowi-Tułaczowi Jenerałowi Hallerowi” “Walki II Brygady nad Prutem”- Wydane w Piotrkowie 1916 roku “Polskie Formacje Wschodnie 1918-1919” Zdzisława Oplustilla z 1922 roku.

Pięknie mieszkańcy Myślenic uczcili Jana Izydora Sztaudyngera nadając Jego imię parkowi na Zarabiu. Inicjatorką tego pomysłu była p. Marta Jantas wieloletnia kierowniczka naszej biblioteki.

Jedyny zachowany wiersz Adama Goldwassera znajdziecie Państwo w książce Agnieszki i Martina Cahn “Myślenice: ślady żydowskiego miasteczka – spacerownik” wydanej przez Wspólnotę Myślenice.

Urocze i dowcipne dedykacje zostawił nam dr Emil Biela, znajdziecie je Państwo w książkach Pisarza w naszych zbiorach. Na 650-lecie Myślenic dr Emil Biela napisał “Myślenicką lirykotekę” – wiersze dedykowane rodzinnemu miastu na urodziny z pięknymi ilustracjami myślenickich zabytków i widoków autorstwa: Ewy Filek, Macieja Hołuja i Władysława Piwowarczyka. Posiadamy także węgierskie wydanie “Haiku” p. Emila.

Podobno Czytelnicy odnajdują w kryminalnych powieściach Katarzyny Żak myślenickie tropy. Moim zdaniem unikać należy jednak interpretacji 1:1 znając poczucie humoru i wyobraźnię Autorki. Lektura do zabawy i…refleksji.

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że lubiany bard Robert Kasprzycki o mało co nie został uczelnianym profesorem, już nawet (jak sam mawiał) otworzył przewód…doktorski. Na szczęście dla nas, Jego słuchaczy, piosenka odciągnęła Go od tego zamiaru. W swojej książce umieścił nam dedykację- “Dla Czytelników Myślenickiej Biblioteki Pedagogicznej – Robert Kasprzycki pedagog wierzący – nie praktykujący”. I chwała Bogu!

Najprawdziwszą nauczycielką akademicką (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) jest dr Antonina Sebesta. Poetka związana z grupą Tilia, a także specjalistka od filozofii i etyki. Znawczyni gór (zwłaszcza Tatr), literatury, wielokrotna lauretka licznych konkursów literackich, ekolożka oraz niezwykle aktywna i twórcza społecznie mieszkanka Myślenic – założycielka myślenickiego Uniwersytetu III Wieku, który we wspaniały sposób ożywił życie wielu naszych seniorów- dziękujemy!

Kinga Hechsman

Poniżej prezentujemy link do sfilmowanej wystawy – tekst i scenariusz: Kinga Hechsman, realizacja: Krystyna Łętocha

W tym linku natomiast znajdziecie Państwo informacje na temat różnych przedsięwzięć z okazji jubileuszu 680-lecia lokacji naszego miasta prezentowanych na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice

Książki ze zbiorów Barbary i Jarosława Krzyszkowskich z autografami Rajmunda Bergela