Zdjęcie z widokiem gór i przełęczy na tle niebieskiego nieba.
Przez cały marzec i połowę kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach można będzie oglądać wystawę fotografii Krystyny i Janusza Tomasiewiczów pt. „Parki Narodowe Czarnogóry”.

Autorzy zdjęć związani są profesjonalnie z ochroną przyrody: Janusz Tomasiewicz jest dyrektorem Gorczańskiego Parku Narodowego a Krystyna Tomasiewicz pracuje w tym samym parku jako przewodnik i edukator. Zainteresowania zawodowe oraz zamiłowanie do górskich wędrówek zawiodły obu autorów zdjęć aż na południowe krańce Europy, skąd przywieźli ogromny materiał fotograficzny, którego częścią chcą się podzielić z mieszkańcami Myślenic.Ich zdjęcia pokazują nam niezwykłą urodę bałkańskiej przyrody prezentując piękne pejzaże z czarnogórskich parków narodowych.

Czarnogóra to kraj znany jako kierunek wakacyjnych wyjazdów wielu Polaków. Na wystawie przedstawiono widoki z najpiękniejszych górskich zakątków tego niewielkiego kraju, którego wybrzeże znane jest zapewne niejednemu z nas. Lecz Czarnogóra to nie tylko słoneczne plaże i czyste morze. Większość powierzchni kraju zajmują góry a tylko 5 % jego obszaru to tereny rolnicze.

Piękno czarnogórskiej przyrody chronione jest w pięciu parkach narodowych: Biogradska Gora, Skadarsko jezero, Durmitor, Lovcen, i Prokletije. Trzy z nich, Durmitor, Lovcen i Biogradska Gora są najstarsze – istnieją od 1952 roku. Obszar Jeziora Szkoderskiego (Skadarsko jezero) jest chroniony jako park narodowy od roku 1983 i jest to największy obszar Czarnogóry objęty ustawową ochroną prawną – zajmuje ok. 40 tys. ha. Najmłodszy jest powołany w 2009 r. Park Narodowy Gór Przeklętych (Prokletije) zwanych także Alpami Północnoalbańskimi ponieważ pasmo to znajduje się na granicy Czarnogóry i Albanii.

Większość chronionych obszarów to góry i na wystawie dominują pejzaże związane z urodą górskich krajobrazów. Znajdziemy tu m. in. piękne zdjęcia z dzikich pustkowi Gór Przeklętych oraz widoki na szczyty w paśmie Lovcen. Będzie też można rzucić okiem na pejzaże w masywie Durmitor a szczególnie na malowniczy przełom rzeki Tary, która tworzy drugi pod względem głębokości kanion w Europie. Oglądający wystawę będą też mogli podziwiać fotografie z fragmentami pralasów nigdy nie użytkowanych przez człowieka, takie bowiem dzikie obszary zachowały się w Parku Narodowym Biogradska Gora. Swoistym kontrapunktem będą zdjęcia znad Jeziora Szkoderskiego, które jest największym naturalnym zbiornikiem słodkiej wody na Bałkanach.

Wystawa przyjechała do Myślenic dzięki życzliwości jej autora, dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego, p. Janusza Tomasiewicza. W lutym p. Tomasiewicz przyjechał do Myślenic na zaproszenie Koła Przyjaciół Chorwacji „Licitar” aby wygłosić prelekcję o parkach narodowych Chorwacji. Wtedy, w trakcie rozmowy, zrodził się pomysł wystawienia fotografii w Bibliotece Pedagogicznej. W miesiąc później nastapiła jego realiazacja. Szczególne podziękowania należą się członkom Koła Przyjaciół Chorwacji Katarzynie Żak i Pawłowi Kapale, którzy pomogli przy aranżacji wystawy w myślenickiej bibliotece. Cieszymy się, że stało się możliwe przybliżenie myśleniczanom piękna czarnogórskiej przyrody.