Na białym tle logo Biblioteki i Województwa Małopolskiego. Obok żonkil i napisy informujące o akcji

Trzeba więc pilnować, by kultura pielęgnowała dobroć, nie nienawiść. Wojna się skończyła, a my ciągle tego nie potrafimy. Najlepsze uniwersytety europejskie, a takim jest Sorbona, w najbardziej demokratycznym państwie,
a takim jest Francja, mogły wykształcić największych ludobójców, bo takim był Pol Pot. To znaczy, że nie dość dobrze uczymy, system edukacyjny jest zły, bo nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Marek Edelman “I była miłość w getcie”,
wysłuchała i zapisała Paula Sawicka, Warszawa, 2009.

Serdecznie zapraszamy młodzież szkół średnich i starszych klas (7/8) szkół podstawowych, nauczycieli bibliotekarzy, historyków, polonistów, oraz wszystkie zainteresowane tematem osoby na wystawę: “Łączy nas pamięć” 80 ta rocznica powstania w getcie warszawskim (w ramach corocznej akcji “Żonkile”). Akcję organizuje od 11 lat Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach po raz pierwszy w niej uczestniczy.

Wystawa powstała przy współudziale Muzeum POLIN w Warszawie.

Ekspozycja w szerszym kontekście przedstawia problem Holokaustu w czasie II wojny światowej, ukazując m.in. poprzez publikacje z naszych zbiorów bibliotecznych historię Żydów na świecie, w Polsce i w naszym miasteczku. Przywołuje też pamięć o Polakach – Sprawiedliwych wśród narodów świata, ofiarnie ratujących Żydów, często za najwyższą cenę, jaką jest ludzkie życie.

Podczas wystawy zobaczyć można również animowany film na podstawie prozy Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem” (18 min.).

Zapraszamy na wystawę od 14 IV 2023 do 28 IV 2023 r.w godzinach pracy Biblioteki, czyli codziennie od 10.00 do 17.00 oraz w każdą środę od 9.00 do 15.00, a także w sobotę 15 IV 2023 w godz. od 9.00 do 14.00.

Zapraszamy także na prelekcję o historii myślenickich Żydów, oraz Polakach ich ratujących w czasie II wojny światowej, którą poprowadzi Marek Stoszek, w dniu 27.04. (czwartek) o godz. 17.00, w Czytelni naszej Biblioteki.

organizator wystawy: K.Hechsman

Nauczycieli, którzy wraz z klasą chcą zobaczyć wystawę i uczestniczyć w zajęciach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr biblioteki:
12 272-05-07 w celu ustalenia terminu.

Na naszym kanale Youtube znajdziecie Państwo krótki film opowiadający o wystawie: