Dwa bukiety liliowych kwiatów we flakonach, a pomiędzy nimi książka "Potrzeby emocjonalne dziecka".

John Philip Louis, Karen McDonald Louis, Potrzeby emocjonalne dziecka. Praktyczny poradnik dla rodziców i specjalistów, GWP, Sopot 2019.

„Rodzicielstwo to najważniejsza praca, jaką kiedykolwiek wykonacie, a wszystko co zrobicie, będzie miało dalekosiężne skutki” piszą we wstępie autorzy, dyplomowani terapeuci. I zaraz uspokajają czytelnika, że nie chodzi o bycie rodzicem idealnym, lecz wystarczająco dobrym. A to wymaga świadomości i treningu. Można nauczyć się konkretnych strategii zachowania, tak by wychować emocjonalnie zdrowe i samodzielne dziecko, uniknąć przekazywania dysfunkcyjnych postaw.

Kluczem do sukcesu jest zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych. Zaniedbując to działanie narażamy dziecko na frustrujące i traumatyczne przeżycia. Poradnik oparty jest na terapii schematów, która zakłada, że nabyte we wczesnym dzieciństwie negatywne wzorce myślenia, odczuwania, postrzegania siebie, wnoszone są w dorosłe życie. Wykształcają się szkodliwe style radzenia sobie z problemem, które mogą być odpowiedzialne za rozwój rozmaitych zaburzeń osobowości, depresji czy innych dysfunkcji. A im więcej podstawowych potrzeb pozostało niezaspokojonych, tym większa siła schematów w przyszłości.

Często rodzice nieświadomie i w pozornie niewinny sposób doprowadzają dziecko do stanu frustracji. Autorzy wymieniają pięć podstawowych potrzeb emocjonalnych, które powinny być zapewnione: bezpiecznego przywiązania i akceptacji, zdrowej autonomii i kompetencji, realistycznych granic i takich też oczekiwań, wreszcie wartości duchowych i wspólnoty. Omawiają kolejno bardzo konkretne sposoby realizacji tego zadania, zwracając uwagę na pułapki prowadzące do toksycznych interakcji. Są to upokarzanie, perfekcjonizm i warunkowość, nadmierna kontrola, karanie, tłumienie emocji i pozbawianie uwagi, uwikłanie i zależność, nadopiekuńczość, pesymizm, nadmierna pobłażliwość.

Na koniec autorzy przekonują nas, że nawet jeśli do tej pory popełnialiśmy błędy, zawsze jest szansa na naprawienie relacji i odbudowę więzi – po prostu trzeba się tego nauczyć. A łatwo to zrobić z pomocą tego poradnika. Przystępnie napisany tekst uzupełniony jest licznymi przykładami działania, dobrej i złej komunikacji, a także komiksowymi wstawkami obrazującymi scenki z życia wzięte.

Hanna Pietrzak-Trzcińska