Uwięzieni w słowach rodziców: Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie / Kozak Agnieszka, Jacek Wasilewski. Gliwice, Helion SA, 2022
„Od początku życia funkcjonujemy wśród słów” – tę oczywistą prawdę przytaczają nam autorzy książki. Słowa pośród, których żyjemy tworzą wzorce myślenia i działania. Słowa, które rozumiemy i towarzyszą nam od najmłodszych lat, idą z nami przez całe nasze życie. Mogą nas uskrzydlać, napędzać twórczo, inspirować, wspomagać, ale mogą też odbierać wiarę w swoje możliwości, hamować w rozwoju i działaniu, zatruwać nasz umysł i duszę. Takie słowa działają jak zaklęcia. Najczęściej słyszymy je w domu. To dom stwarza nas poprzez słowa, które dają lub odbierają nam siłę, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, budzą lub osłabiają lęk.
Publikacja psychoterapeutki Agnieszki Kozak oraz socjolingwisty Jacka Wasilewskiego pomoże uwolnić nam się od tych zaklęć, które wielu z nas słyszało. I tak znajdziemy w książce zaklęcia zakazu takie jak : „Chłopaki nie płaczą (nie czuj), Nie rób kłopotu (nie chciej), ojciec wie lepiej (nie miej swojego zdania), Życie to nie zabawa (nie miej przyjemności). A także zaklęcia nakazu m.in.: Musisz być dzielna (radź sobie), co ludzie powiedzą (bądź jak inni), postaraj się bardziej (spełniaj oczekiwania)”. Trzeci ostatni rozdział książki zawiera słowa, które zdejmują moc zaklęcia. Polecam, ciekawa lektura dla każdego.
Budowanie pewności siebie (dla nastolatków) : Jak poradzić sobie z lękiem społecznym, być asertywnym i uwierzyć w siebie / Ashley Vigil-Otero, Christopher Willard. Sopot, GWP, 2024.
Ta interesująca i pożyteczna książka autorstwa wybitnych amerykańskich psychologów pomoże młodym ludziom m.in.:
zwiększyć pewność siebie, zbudować odporność psychiczną, przezwyciężyć lęk społeczny, ćwiczyć asertywność. Rodzicom czy nauczycielom pomoże z kolei zrozumieć poważne dylematy społeczne nastolatków i wskaże drogi ich rozwiązania. Do każdego omawianego tematu związanego ze szkołą lub życiem towarzyskim znajdziemy w publikacji praktyczne ćwiczenia. Warto spróbować.
Góry na weekend z Polski : Słowacja, Czechy, Niemcy / Justyna Zając, Krystian Zając. Gliwice, Helion SA, 2024.
Popularni i lubiani blogerzy – podróżnicy znani jako HASAJĄCE ZAJĄCE, są autorami książek ze swoich licznych podróży (Tatry, Azja Centralna). Tym razem zapraszają nas na 33 wycieczki przez 20 pasm górskich, pogórzy i wysoczyzn pogranicza polsko-słowacko, polsko- czeskiego i polsko-niemieckiego. Dla dociekliwych, opisy polecanych tras zawierają ich długość, czas przejścia oraz przewyższenie. Książka bogata w mapy i piękne fotografie Autorów. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”… ruszajcie zatem.
Chaos w głowie : Historie z życia młodzieży z problemami psychicznym / Bernd Gomeringer, Jessica Sanger, Ulrike Sunkel ; red. naukowa Karolina Krzywkowska ; z niem. przeł. Agata Janiszewska. Wrocław, MedPharm Polska, 2024.
Ważna na rynku wydawniczym pozycja o życiu z chorobą psychiczną, problemami emocjonalnymi, depresją, napadami lęku i paniki, bulimią czy anoreksją. „ Książka, która porusza problemy, wyjaśnia, dotyka, a także zachęca”. Doświadczenia z oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży. Publikacja ta daje nadzieję i pozwala zrozumieć choroby duszy.
Związki intymne młodzieży : studium teoretyczno-empiryczne / Barbara Jankowiak. Poznań, Wyd. UAM, 2023.
Książka dla wszystkich wychowawców i rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dzieci. W swojej badawczej pracy Autorka prezentuje nam kompleksowe ujęcie tematu związków intymnych adolescentów. Nareszcie doczekaliśmy się publikacji na ten temat. Profesor UAM Barbara Jankowiak, pedagożka, psycholożka i psychoterapeutka od lat zajmuje się pomocą psychologiczno-pedagogiczną dla młodzieży. Jest autorką monografii „Zachowania ryzykowne młodzieży. Studium teoretyczno-empiryczne” (książka dostępna w naszych zbiorach). Praca porusza m.in. takie zagadnienia jak: miłość i związki intymne, intymność i seksualność w internecie, ryzyko w związkach intymnych, nawiązywanie, budowanie oraz kończenie związków intymnych przez młodzież, a także omawia problem edukacji seksualnej i profilaktyki w związkach młodzieży.
Wojciech Kossak : opowieść biograficzna / Maja i Jan Łozińscy. Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 2016.
Juliusz, Wojciech, Jerzy – klan Kossaków, malarzy batalistów, krakowska legenda. Książka Mai i Jana Łozińskich poświęcona jest sylwetce Wojciecha Kossaka. Syn seniora rodu- Juliusza, ojciec pisarek: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdaleny Samozwaniec. Portrecista marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzór wytwornego dżentelmena. Malarz z pasją, równie pięknie uwieczniał portrety koni co dam z wytwornego towarzystwa. Postać niezwykle barwna, żołnierz, miłośnik polowań, luksusu i hazardu. Współautor monumentalnego dzieła „Panorama Racławicka”.