Okładka książki "Narkotyki, dopalacze, nowe środki psychoaktywne".

Mariusz Z. Jędrzejko, Tomasz Białas, Zbigniew Stańczak, Narkotyki, dopalacze, nowe środki psychoaktywne : co warto wiedzieć? : jak chronić dzieci i młodzież? Warszawa, Milanówek 2018; Aspra, CPS.

W wakacje dzieci mają więcej czasu i swobody, nawiązują nowe kontakty. Zwłaszcza w tym okresie rodzice powinni poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń, jakie niosą z sobą substancje psychoaktywne. Często o wielokrotnie większej sile działania i szerszym spectrum skutków ubocznych (niekiedy na całe życie), dużo bardziej uzależniające, łatwo dostępne z powodu wykorzystywania przez handlarzy luk prawnych oraz powszechnego dostępu do Internetu.

Jak twierdzą autorzy rodzice są „najważniejszym czynnikiem ochronnym zarówno przed narkotykami, jak i innymi zachowaniami ryzykownymi”, jako osoby wprowadzające w świat, pokazujące co jest dobre, rozwojowe, a co szkodliwe. Z drugiej strony terapeuci uczulają na fakt, że to rodzice często zbyt późno dostrzegają problem lub próbują rozwiązać go na własną rękę, zamiast skontaktować się ze specjalistami.

W książce znajdziecie informacje o tym jakie sytuacje i czynniki powodują, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki, a także jakie są mechanizmy powstawania uzależnień. Dowiecie się skąd nastolatki najczęściej biorą substancje psychoaktywne. Oczywiście autorzy prezentują również skuteczne sposoby chronienia przed narkotykami, praktyczne wskazówki dotyczące rozpoznawania symptomów ich używania oraz porady jak zachowywać się w przypadku stwierdzenia tego u dziecka.

Hanna Pietrzak-Trzcińska