Na zdjęciu fragment starych drzwi zamkniętych na kłódkę

Piękny mieliśmy Dzień Otwarty naszej biblioteki w sobotę 20 IV 2024 r. m.in. z powodu wystawy fotografii “Myślenickie zaułki” Leonii Dohojdy, którą mogliśmy Państwu zaprezentować.

Ta klimatyczna ekspozycja prezentująca fotografie Myślenic kolorowe i czarno-białe wzrusza i zaciekawia odbiorcę wrażliwością Autorki zdjęć. Wydobyty z całości interesujący detal, czas zatrzymany w kadrze, tęsknota za tym, co piękne i… mija. Fotografowanie jest moją największą pasją, to część mojej duszy – mówi Fotografka.

“Ślady historii Myślenic, często niezauważalne, obojętnie mijane… uliczki, bramy, detale zaklęte w materii…A zatem zwolnij…zatrzymaj czas…popatrz” – mówi Autorka fotografii. I dalej przytacza słowa Wayne’a Dyera: “Jeśli zmienisz sposób, w jaki widzisz świat, świat, który będziesz oglądać się zmieni”.

Autorka wystawy fotografuje od 15 r. życia, a inna Jej pasja – wędrówka po górskich szlakach – zaostrzyła jak mówi – Jej apetyt na… przyrodę, widoki i ludzi. “Interesuje mnie fotografowanie świadome – mówi dalej Leonia – szczególnie od momentu ukończenia warsztatów fotograficznych i otrzymania fachowej wiedzy w tym zakresie. Dokumentuję też wydarzenia kulturalne w Myślenicach i poza nimi”.

Pierwsza wystawa Leonii Dohojdy odbyła się w roku 2019 we Wrocławiu. Ponieważ fotografowanie jest dla Autorki zdjęć źródłem radości i osobistej satysfakcji, chętnie bierze Ona udział w konkursach oraz wystawach fotograficznych. Do sukcesów zalicza zdobycie Grand Prix w roku 2023 w konkursie organizowanym przez UTW przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Od ponad roku możemy oglądać Jej fotograficzny cykl: “Myślenickie zaułki” – w mediach publicznych i w przestrzeni miasta. Teraz, możemy podziwiać zdjęcia na wystawie w bibliotecznej galerii “Bakałarz”. W naszym Dworku Dolnowiejskim (jednym z niewielu zabytków Myślenic, siedzibie naszej Biblioteki) zapraszamy do obejrzenia wystawy, której Autorka chce: “zwrócić uwagę na szczególną urodę miasta, w którym mieszka już ponad 40 lat, a także szukając piękna w detalach, ocalić od zapomnienia świat naszych przodków”.

Ekspozycja czynna od 20 IV do końca maja 2024 w godzinach pracy Biblioteki. Finisaż wystawy w piątek 24 maja 2024 r. o godz. 17.00 – zapraszamy!