Niebo nocą usiane gwiazdami. Widać też na tle nieba wierzchołki iglastych drzew.

„Jak piękny i tajemniczy jest Wszechświat „

Zapraszamy studentów MUDiM – grupy wiekowe 8-10 lat oraz 10-13 lat na cykl zajęć z Panem Radosławem Ambrożym poświęconych astronomii

Miejsce zajęć : Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach ul. Żeromskiego 9

Obowiązują zapisy drogą mailową : mudim@pbw.edu.pl

Uwaga! Można zapisać się na cały cykl lub na pojedyncze zajęcia. Prosimy zaznaczać numer zajęć w zgłoszeniach

Zajęcia 1.

12 XII (czwartek) 16.00 – 17.30

Układ Słoneczny – O planetach, ich charakterystyce w prosty sposób! Z czym kojarzy się każda planeta oraz jakie są inne układy planetarne, które mają swoje „Słońca”? Czy możliwe jest podróżowanie na inne planety, i ile mają one księżyców ? „Nasi koledzy” niesporczaki – czy można żyć na innych planetach ?

Zajęcia 2.

18 XII (środa) 16.00 – 17.30

Wielkość Wszechświata i prędkość światła – Posłuchacie o rozmiarach Wszechświata i o odległościach w nim, a także o tym, że widzimy gwiazdy na niebie tak, jakby były w tych samych odległościach. Jak długo biegnie światło dookoła Ziemi, jak długo do Słońca i do innych planet oraz galaktyk? Gdzie My jesteśmy w tym wielkim Wszechświecie i dlaczego świeci Słońce i gwiazdy oraz Księżyc i planety? Jak wyglądają inne galaktyki?

Zajęcia 3.

20 XII (piątek) 16.00 – 17.30

Jak rozpocząć samodzielne proste obserwacje – Jak obserwować to, co jest na naszym niebie – podstawowe gwiazdozbiory, Księżyc, Słońce? Dlaczego obserwacja Słońca może być niebezpieczna? Co widać na niebie w zimie a co w lecie? Jaki sprzęt optyczny warto kupić?

Radosław Ambroży

Z amatorską astronomią związany jest od ponad 30 lat. Jest twórcą i administratorem pierwszego w Polsce forum miłośników astronomii (astro4u.net). W swoich zainteresowaniach astronomicznych duży nacisk kładzie na problemy związane z czasem i czarnymi dziurami. Posiada swoje małe przydomowe obserwatorium (mojaastronomia.pl).

Od ponad 30 lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.