Zajęcia „Epokowy zawrót głowy” zostały pomyślane jako swoista podróż przez epoki historyczno – literackie. Prowadząca ma oczywiście świadomość, że 90 minut to za mało, aby w pełni scharakteryzować bogatą starożytność, ponad tysiąc lat średniowiecza (tak, tak, to wszak 10 wieków!), niespokojny barok, różnorodną Młodą Polskę czy którąkolwiek z pozostałych epok. Chodzi raczej o uświadomienie odbiorcom istnienia pewnych okresów, które miały własną nazwę, charakter, ramy czasowe, mody, style w architekturze, pomysły filozoficzne i jednostki wybitne.

Wiedza ta przekazana zostanie w sposób atrakcyjny i adekwatny do wieku. Każde z zajęć będzie miało charakter warsztatu z elementami: wykładu, pracy w grupach, krótkich zadań samodzielnych. A przy okazji prac plastycznych uczestnik będzie miał możliwość, niczym za pomocą prostego wehikułu czasu, cofnąć się o kilkaset lat i wcielić się na przykład w artystę tworzącego modernistyczny witraż z papieru.

Wspólnie zastanowimy się, co łączy, a co dzieli poznane epoki. Wiedza zdobywana będzie w sposób spiralny tak, żeby kolejne zajęcia stanowiły uzupełnienie poprzednich, a nie odrębny całkowicie temat. Dzięki temu uczestnicy przekonają się, że następowanie po sobie epok jest fascynującym procesem, przy badaniu którego naprawdę łatwo o totalny zawrót głowy 🙂

Swoistym uzupełnieniem zajęć będzie fakultatywna lista lektur dostępnych w tutejszej bibliotece. Nie jako obowiązkowe zadanie domowe. Raczej jako szansa na zgłębienie tematów tylko zasygnalizowanych na zajęciach.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się:

  • co to znaczy wpaść w objęcia Morfeusza?
  • dlaczego w każdym mieście jest ulica Juliusza Słowackiego?
  • czemu wieże kościołów pną się strzeliście ku górze i jak nazywają się okrągłe okna?

To te zajęcia zajęcia są właśnie dla Ciebie. Zapraszam!

wiek dzieci: od 8 do 10 lat

liczebność grupy: 12 osób

prowadzący: mgr Emilia Adamów

ilość zajęć w cyklu: 8

czas trwania: 90 minut

miejsce zajęć: Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach (ul. Sobieskiego 1)

termin: jeden wtorek w miesiącu, godz. 16.30-18.00