W krainie papieru” to cykl warsztatów prezentujący wybrane dziedziny rękodzieła artystycznego, których głównym materiałem poddanym obróbce jest papier.

Warsztaty skierowane są do dzieci, które przejawiają zainteresowania pracami ręcznymi. Będzie to dla nich m.in. okazja do poznania różnorodnych technik rękodzielniczych oraz do rozwijania umiejętności posługiwania się materiałami, narzędziami i metodami w danej dziedzinie.


Uczestnicy nie tylko będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, odkrywać pasjonujące hobby dla siebie, ale również poznawać nowatorskie techniki oraz rozwijać wyobraźnię, kreatywność i wykorzystywać nabyte umiejętności w życiu codziennym (które można kontynuować w domu).

Podczas zajęć poznamy m.in. następujące techniki papieroplastyczne:

– origami ( w tym: tea bags folding, snapologię, iris folding),

– scrapbooking ( w tym: cardmaking),

– quilling.

Krótka charakterystyka wymienionych powyżej technik:

Origami – to japońska sztuka składania papieru (pochodząca z Chin). Możemy rozróżnić origami klasyczne i modułowe. Podstawowym materiałem jest kwadratowa kartka papieru z której uzyskuje się różne modele za pomocą samych tylko zgięć, nie wolno używać nożyczek czy kleju przy tworzeniu modeli origami.

Scrapbooking – jest techniką ręcznego tworzenia i zdobienia albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Scrapbook to album z kawałkami, wycinkami. Pierwsze albumy zawierały fragmenty opowieści rodzinnych. W momencie rozpowszechnienia się fotografii scrapbooking stał się techniką zdobienia zdjęć. Obecnie do dekorowania używa się wielu materiałów: kolorowego papieru, stempli, wstążek, kwiatów, guzików, itp., tzw. „przydasi”. Wykorzystywane są maszynki do wykrojników, czyli specjalne narzędzia do wycinania fantazyjnych kształtów. Efekt końcowy zależy od dostępności materiałów, ale przede wszystkim od pomysłowości autora.

Quilling – jest to technika zdobnicza polegająca na zwijaniu cienkich pasków papieru w kształt sprężynki i następnie zaginania jej części tak, aby uformować wybrane formy. Najczęściej zwinięte paski papieru nakleja się prostopadle do przygotowanej dekoracyjnej powierzchni. Można także tworzyć samodzielne ozdoby.

wiek uczestników: od 10 do 16 lat

liczebność grupy: 12 osób

prowadzący: mgr Izabella Ralska – instruktor Polskiego Towarzystwa Origami i Polskiego Centrum Origami,

ilość zajęć w cyklu: 8

czas trwania: 90 minut

miejsce zajęć: Biblioteka Pedagogiczna (ul. Żeromskiego 9)

termin: drugie środy miesiąca, godz. 16.00-17.30